Co to jest pellet? Rodowód a także zastosowanie paliwa

Wielu jest tradycjonalistów, którzy cenią sobie ciepło w czterech kątach dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. są też inne schematy zachowania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. W niedalekiej przeszłości pojawiły się jednak innowacyjne sposoby z tym związane. Świat idzie do przodu i każdy zaczyna zwracać uwagę na ekologię broniąc w tym sposobem ziemię najlepiej, jak tylko potrafi. Z racji tej dużo chętniej nabywany staje się pellet i kotły na pellet

Mamy tu kontakt z rodzajem materiału opałowego, który jest w formie granulatu. Posiada kształt typowego walca, a do tego jest nieduży, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód poddają się rozkładowi. Rodzajów pelletu da się wyróżnić kilka, oczywiście muszą być one wolne od wszelakich skażeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, gałązek
  • Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny

To też da się rozbić na dwie grupy. Pierwsza to działanie w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego można ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak popularny

Do tej pory mieszkańcy najczęściej ponosili dosyć wysoką cenę za to, aby ogrzać swój dom. Wyjazd do lasu po drzewostan, przeliczenie na metry i koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Cena za tonę to kwota rzędu kilkuset złotych.

Z paliwem jest zupełnie inaczej. najczęściej nabywakupujesię go w niemałych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Można go użytkować przez długi czas, a dodatkowo nie mamy trudności z transportem go do domu, co już jest podstawowym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono podejmuje decyzję o zmianie pieca i przestawienie się na pellet głównie z czterech banalnych powodów.

  1. Nade wszystko chodzi tu o ochronę przyrody. Żaden człowiek nie chce, by z jego paleniska wydobywał się smog. Ten twór to paliwo niesamowicie czyste. Na skutek chemosyntezy nie wydziela się dwutlenek węgla ani inne mieszaniny smolne, więc nie ma mowy o jakimkolwiek skażeniu powietrza
  2. Ważne jest także to, że nie produkuje on sporej ilości pyłu, jak to jest w przypadku pozostałych opcji ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie generuje on pyłu, czy brudu to piec jest strasznie prosty w czyszczeniu, a tak naprawdę da się to zrobić nawet raz na parę dni.
  4. Ostatecznym dowodem jest dość przystępna cena. Bez wątpienia zależne jest to od jakości, jednak kontrastując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to o wiele bardziej dogodne.

Jak tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. Niemniej jednak początek przedstawia się tu bardzo podobnie, ponieważ na samym początku istnieje wymóg rozdrobnienia go na mniejsze kawałki, co jest przygotowaniem do dalszej przeróbki. Może być konieczność pozbycia się wilgoci.

Później mamy do czynienia z drobieniem, rozpłaszczeniem, a następnie przystąpić można do końcowego czynu, jakim jest już proces granulacji. Tutaj zostaje mu nadana odpowiednia struktura, a więc jest to zazwyczaj wspomnianyrzeczony walec niewielkich rozmiarów. Produkt następnie chłodzi się, pakuje w worki i doręcza do magazynów.

Co wpływa na koszt pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najbardziej istotnym czynnikiem, który musi posiadać to certyfikat, który każda działalność wydaje sprawdzając wcześniej pellet pod kątem jego przydatności handlowej, genezy i innych parametrów. Wskazówką dla nabywającego niezbędne jest tutaj istnienie znaku producenta. Wówczas nie mamy wątpliwości, że pellet jest bezpieczny dla nas, dla otoczenia i ma bardzo dobre cechy.

Jak jednak taki atest ten opał może uzyskać? Twórca musi wysłać próbki do laboratorium, gdzie poddawany jest testom. Po ich sprawdzeniu, a także pozytywnej weryfikacji linii fabrycznej każdy twór dostajeotrzymujeswój identyfikator.

Wymienione powyżej czynniki mają wpływ na to, którą rangę otrzyma dany pellet. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym ranga jest słabsza. W Polsce wyróżnia się 3 rangi:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg - od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia ranga, ok. 17 MJ/kg - od 700 do 800 złotych za tysiąc kilogramów
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg - od tysiąca złotych za tonę

Który pellet wybrać

Bez wątpienia wybór pelletu zależy tylko i wyłącznie od klienta, od jego środków pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten idealny, z pewnością poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najlepszą wyborem dla konwencjonalnych metod ocieplania, to ten najlepiej wydajny, którego ważność sięga więcej niż 18 MJ/kg. Przede wszystkim posiada on minimum wilgoci niż tradycyjne drewno. Da się go wytworzyć z wielu gatunków drzewa. Tutaj można to rozdzielić na iglasty, jak również liściasty. Lepszymi parametrami cechuje się jednak pellet z drzew rodzaju szpilkowego, ponieważ z uwagi na swój skład będzie łatwopalny. Ma większą wydajność. zazwyczaj istnienie żywicy ma spory wpływ na zalety cieplne.

Teraz, kiedy mamy kryzys związany z paliwami gazowymi to właśnie pellet powinien być zauważony wszędzie i dominować w świecie ciepłownictwa.

About the Author

You may also like these