Co jest potrzebne do samodzielnej dezynfekcji mieszkania?

Dezynfekcja jest nagminnie mylona z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja za to polega na zwalczaniu szkodników.

Szukając informacji o dezynfekcji często znajdziemy pojęcie sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy osprzęcie medycznym i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja tylko częściowo je zwalcza.

Doświadczona firma od dezynfekcji w mieście Warszawa to bez wątpienia 24dezynsekcja.pl.

Fizyczna czy chemiczna dezynfekcja – która lepsza

Do dezynfekcji wykorzystywane są metody fizyczne i chemiczne.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Jeżeli stosujemy ją do przedmiotów to musimy je wcześniej wyczyścić. Przy zmniejszeniu ciśnienia pary wodnej stosowana jest także przy odzieży.

Druga opcja wykorzystania metody fizycznej to użycie promieni UV (o długości 256nm). Niszczą bakterie i wirusy występujące w powietrzu i na meblach. Polecane są do dezynfekcji pokoi, nie pojedynczych urządzeń. Tutaj warto zatrudnić fachowców, w Warszawie bez problemu zamówisz sprawdzoną grupę.

Korzystając z dezynfekcji chemicznej używamy preparatów bakteriobójczych. Należą do nich na przykład związki metali ciężkich, aldehydy i utleniacze.

Idealnym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie ran wodą utlenioną, albo tak powszechne w dobie pandemii dezynfekowanie rąk środkami antybakteryjnymi.

Kiedy powinniśmy zdezynfekować mieszkanie?

W czasach, kiedy panuje koronawirus dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem pomieszczeń, w których przebywa więcej osób, myciem stołów i biurek środkami na bazie alkoholu, oraz czyszczeniem nimi klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Powinniśmy tak postępować nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.

Ale kiedy jeszcze powinniśmy odkazić mieszkanie?

Dobrze jest wyczyścić i zdezynfekować dom po zabraniu z niego ciała zmarłego. Przesłanką do dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest moment, kiedy w mieszkaniu mieliśmy pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dezynfekcję przeprowadził sam, ale pomyśl wtedy dokładniej o pewnych aspektach. Ubrania koniecznie wypierz w temperaturze minimum 60°C, a pościel i ręczniki w 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne artykuły do dezynfekcji prania. Dobrze dobrany proszek pozbywa się mikroorganizmów już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z talerzy i sztućców powinieneś włączać zmywarkę na około 70°C.

Ostatnia nasza rada mówi o regularnym wietrzeniu mieszkania i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie wszystkich często dotykanych rzeczy. Na pewno warto szczególnie sprawdzić klamki przy drzwiach i piloty od telewizora. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci roboty i dzięki temu drobnoustroje nie będą osiedlały się w dużych ilościach.

Często warto jest jednak zatrudnić ekipę do dokładniejszego i mocniejszego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się w zależności od wielkości pomieszczenia, albo od miejsca zamieszkania. W Warszawie będzie drożej niż na wsi, ale dużo łatwiej jest uzyskać odpowiednią usługę.

About the Author

You may also like these