Od jakiegoś czasu znacząco wzrosła popularność paneli słonecznych. Stosunkowo niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było mrzonką, dziś jest się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli słonecznych i pozyskiwać energię słoneczną. Instalacje takie mają wiele korzyści, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?
Jak działają panele słoneczne?
Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas z pewnością spotkał się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda bardzo się rozbudowała i jest możliwość produkowania energii elektrycznej we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Produkcja prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanego prądu. W panelach słonecznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który następnie transportowany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni również funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Stale dopasowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest taka sama, zależy to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadwyżki prądu, można go przekazać do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie zbyt mała, można pobrać przesłany nadmiar z elektrowni.
6 korzyści płynących z fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej plusów niż wad. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich montaż przede wszystkim ze względu na liczne dotacje umożliwiające obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki. Zalety tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej odnosi się przede wszystkim do aspektu ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie właściwie korzyści możemy czerpać z fotowoltaiki?
Obniżenie kosztów prądu
Jest to zdecydowanie najważniejsza zaleta wynikająca z montażu paneli słonecznych. Produkcja własnej energii elektrycznej umożliwi właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależy od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa elektrownia wyprodukuje za dużo prądu można wysłać go do elektrowni, aby następnie pobrać w czasie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest bezpłatna i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach znacznie więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.
Niezależność od rosnących cen prądu
Przydomowa instalacja paneli słonecznych pozwala na niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych z pewnością nie muszą się martwić ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.
Instalacje fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska
Elektrownie, aby móc wytworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej muszą zużyć ogromne ilości paliwa oraz wody. W Polsce podstawowym surowcem niezbędnym do produkcji energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są zupełnie nieszkodliwe. Ponad to do wytwarzania paneli używa się krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. Podczas wytwarzania energii elektrycznej nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.
Inwestycja na wiele lat
Niewątpliwie decyzja o instalacji paneli związana jest z wyjątkowo wysokimi kosztami. Pomimo dotacji należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wyprodukowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, intensywnego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.
Prostota obsługi fotowoltaiki
Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w razie jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Często nie ma potrzeby również ich czyścić, oprócz sytuacji, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.
Pomoc finansowa przy zakupie paneli fotowoltaicznych
Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję prąd, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Poza samym wsparciem w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania PIT.