Jakie filtry wybrać do systemów nawadniania ogrodu?

Czemu tak w zasadzie konieczne są filtry do systemów nawadniania ogrodu? Co najważniejsze ograniczają one zanieczyszczanie roślin nalotami, które przekazuje woda w procesie deszczowania. Dodatkowo chronią system nawadniania przed wypełnieniem osadami, a w konsekwencji - zapewniają bezbłędną pracę tego narzędzia. Warto ich używać nawet gdy nie korzystamy z deszczówki, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy pojawią się zabrudzenia przykładowo po modernizacji systemu nawadniania.

Filtry koniecznie trzeba wybierać ze względu na typ i wielkość pojawiających się zabrudzeń i całkowity przepływ. W sklepach możemy kupić 3 różne kategorie filtrów, wobec tego każdy powinien znaleźć coś na swoje potrzeby.

Czym wyróżniają się filtry siatkowe?

Filtry siatkowe - np. takie z Watermil są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniających. Zaliczają się do filtrów mechanicznych i do odfiltrowania zanieczyszczeń wykorzystują siatkę, która umieszczona jest we wkładzie, który umieszczony jest w obudowie. Filtr siatkowy staje na wysokości zadania podczas oczyszczania wody z kawałków organicznych.

Należy wiedzieć, że filtry siatkowe możemy użytkować samodzielnie, ale też jako dodatek do filtrów żwirowych - w takiej sytuacji widzimy dwukrotnie większą skuteczność w czyszczeniu wody.

Na rynku kupimy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnicę znajdziemy w sposobie ich oczyszczania z brudów. Przy takich manualnych konieczne jest czyszczenie ich samodzielnie i robi się to poprzez wyciągnięcie wkładu, który następnie trzeba obmyć pod kranem. Filtry półautomatyczne mają taki jakby czujnik, który pokazuje, że konieczne jest umycie wkładu. Wciąż musimy sami wykonać tą czynność, ale jest to dużo szybsze niż przy filtrach manualnych. Istnieją również filtry stuprocentowo automatyczne, które posiadają indykatory zanieczyszczenia, oraz sterownik, który sam oczyszcza siatkę filtra.

Filtry żwirowe - kiedy warto je kupić?

Filtry żwirowe często używane są wraz z filtrami siatkowymi. Dzieje się tak gdyż czyszczą one wodę z pewnych związków a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy w takich sytuacjach wspomaga oczyszczanie wody powierzchniowej i odsącza te substancje, których filtr piaskowy nie łapie.

Filtry żwirowe dzielą się na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony to niewielkich rozmiarów filtry charakteryzujące się dużą przepustowością. Służą przede wszystkim do filtrowania zawiesin mineralnych.

Filtry beczkowe dla odmiany znajdują zastosowanie podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych lub wyzbywają się niesamowicie małych roztworów mineralnych. Są wypełniane nieprzypadkowo dobranym do rodzaju nalotów tworzywem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe - np. takie filtry z Watermil budową i wielkością bardziej przypominają filtry siatkowe. Służą do oczyszczania wody z niewielkich osadów na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy pobierać wodę ze strumieni albo stawów to o wiele lepiej jest zastosować filtr żwirowy.

Filtry dyskowe posiadają w swojej konstrukcji ruszt z dyskami plastikowymi, które zbierają zabrudzenia. Tak samo jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich - wtedy należy odkręcić obudowę, wyjąć dysk, umyć go pod bieżącą wodą i ponownie wsunąć do obudowy.

Ważne jest to, że filtry są wielokrotnego użytku - należy je zmienić wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. W sklepach nabędziemy wiele rodzajów filtrów i zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dobrze by było zbadać który się nam sprawdzi. Wybierając filtr trzeba położyć nacisk na to jakiej wody używamy do systemów nawadniających i jak wygląda sprawa z jej przepływem. W zależności od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe albo żwirowe.

Źródło: Firma Watermil - systemy nawadniania

About the Author

You may also like these